A birodalmak mindig kioktatnak minket – aztán eltűnnek
A többpárti választások egyre kényelmetlenebbé válnak a régi rezsim működtetőinek, de elhallgattatáson kívül nem látnak más eszközt.
A szovjet birodalom megszűnéséhez nagymértékben hozzájárult a vezetési válság – idézte fel a hadtörténész.
Az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója Facebook-bejegyzésében vont párhuzamot a Szovjetunió felbomlásának időszaka, és a jelenkor nagypolitikai eseményei között.
Somkuti Bálint szerint a szovjet birodalom megszűnéséhez nagymértékben hozzájárult az a vezetési válság, amelyet gerontikrácia néven emlegettek. Mint felidézte: „az egymást követő, idős pártfőtitkárok kritikus pillanatban váltogatták egymást. (...) A gyors és határozott reakciók helyett tétova és egymást gyorsan váltó vezetők kezéből kicsúszott az irányítás és mire a relatív fiatal Gorbacsov hatalomra került – szerencsére – a Szovjetunió már menthetetlen volt.”
A hadtörténész szerint a 2024-es amerikai választás is jó eséllyel a 80 éves Biden és a 77 éves Trump között fog eldőlni, így egy világhatalom élén ismét idős emberek fognak ülni. „Persze
Biden esetében már egy ideje kérdés kinek a kezében is van valójában a kormánykerék,
de aki azt hiszi, hogy Sztálin után a pártfőtitkároknak nem kellett a Központi Bizottság befolyásos alakjai között laviroznia az nagyon téved” – fogalmaz Somkuti, majd kifejti: akármennyire is akarják többen korlátozni, mindent meg kell tennünk azért, hogy nehezen kivívott függetlenségünk és mozgásterünk megmaradjon.
Nyitókép: Julia Nikhinson / AFP